Samochody autonomiczne 11 Kwiecień 2018

admin

Jednym z marzeń futurystów są samochody autonomiczne, czyli takie pojazdy, które prowadzą się same. Takie urządzenia już co prawda dzisiaj istnieją i teoretycznie wcale nie jest to takie znowu specjalnie skomplikowane zadanie, by je stworzyć, ale trzeba mieć na uwadze, że wcale jeszcze nie stoimy na progu urządzeń autonomicznych, które woziłyby nas po mieście bez żadnego wspomagania.

Wizjapexels-photo-169677

Samochody autonomiczne, to w najprostszym ujęciu, samochody, które prowadzą się same. Pomysł polega na tym, że wsiadamy do samochodu, wskazujemy miejsce docelowe i nasz pojazd rusza w trasę. W ten sposób możemy zająć się w czasie jazdy czymś innym i nawet uciąć sobie drzemkę.

Sposobów na osiągnięcie tego celu było i jest kilka. Pierwszy z nich zakładał, że firma drogowa Konin zbuduje dla nas taka drogę, która będzie cały czas rozmawiała z samochodem – trans-spili.com.

W czasie takiej rozmowy pojazd będzie informował o swojej kondycji, droga będzie informowała o jakości nawierzchni i będzie wydawała pojazdowi instrukcje odnośnie sposobu, w jaki miałby się poruszać po drodze. To droga dbałaby o to, by wszystkie samochody jeździły szybko, sprawnie i bezpiecznie w stosunku do siebie.

Drugi pomysł jest realizowany dzisiaj w rzeczywistości i zakłada, ze budownictwo drogowe Konin nie zmieni się w żaden sposób – trans-spili.com/budowa-drog,3.html. Jest to podejście lepsze, ponieważ nie trzeba od razu przerabiać całej sieci dróg. Każdy samochód myśli za siebie i chociaż może rozmawiać z innymi pojazdami, sam musi zadbać na drodze o siebie.

Podstawowym problemem jest tutaj odpowiednie nauczenie samochodu rozpoznawania sytuacji na drodze. Cały czas jest to poważny problem, ponieważ na zwykłej autostradzie samochód sobie radzi, ale wyjazd poza dobrze oznaczone drogi pełne elementów nieprzewidzianych to już zupełnie inna sytuacja.

Jak to będzie wyglądało?pexels-photo-271667

Czy samochody autonomiczne to nasza realna przyszłość? Nie, jest to już nasza teraźniejszość, chociaż nie należy się spodziewać wielkiej popularyzacji tej technologii jeszcze przynajmniej przez dekadę lub dwie.

Jest to po prostu drogie, a i budowa dróg Konin będzie pewnie musiała mimo wszystko być przynajmniej w niewielkim stopniu dostosowana do potrzeb samochodów autonomicznych, by ten cały system mógł realnie i efektywnie działać w rzeczywistości. Trzeba się liczyć także z tym, że na początku samochody autonomiczne będą raczej drogą zabawką niż realną opcją.

Ten wpis opublikowano dnia środa, 11 Kwiecień 2018 o godz. 8:29 w kategorii warstwy drogowe. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Komentarze są wyłączone, ale możesz wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Komentowanie wyłączone.